Zalety stosowania profesjonalnych programów do projektowania instalacji elektrycznych

Nowoczesny program do rysowania instalacji elektrycznej to niezwykle przydatne narzędzie, z którym coraz częściej stykają się kolejne pokolenia polskich specjalistów. Umożliwia on bowiem sprawne zaprojektowanie całej instalacji, dobór przewodów i aparatów, a także wykonanie odpowiednich obliczeń. Z oprogramowania korzystać mogą nie tylko sami elektrycy, ale również projektanci niezależni oraz uczniowie szkół średnich. Przejrzystość tego typu aplikacji czyni je także skuteczną pomocą naukową w trakcie wykładów, dotyczących chociażby prawidłowości montażu sieci SN. W niniejszym artykule opowiemy o zaletach sięgnięcia po to nowatorskie rozwiązanie.

Funkcjonalność programów do rysowania instalacji elektrycznych

Nawet zwykły łącznik świecznikowy wymaga od nas odpowiedniego przygotowania instalacji, aby oba jego przyciski uruchamiały oświetlenie w prawidłowy sposób. Wykorzystując specjalistyczny program, projektant uzyskuje natychmiastowy dostęp do szerokiej gamy narzędzi oraz przejrzystego interfejsu. Dzięki temu, z aplikacji korzystać mogą osoby, niemające uprzedniego doświadczenia w obsłudze tego typu technologii. Podczas pracy nad sieciami SN i NN, program wykonuje obliczenia na bieżąco, dostarczając użytkownikowi wszystkie niezbędne dane, pozwalające na uniknięcie późniejszych błędów. Sprawia to, że proces projektowania przebiega znacznie szybciej, niż w przypadku konwencjonalnych metod.

Niewątpliwym atutem programu do rysowania instalacji elektrycznych jest tu również funkcja zapisywania wszystkich raportów, zarówno w formie arkuszy, jak i plików tekstowych. Oprogramowanie tego typu pozwala także na dołączenie schematów połączeń obwodów sterowania, komunikacji oraz pomiarów do eksportowanego schematu jednokreskowego. Zaawansowane programy, na przykład EcoStruxure Power Design firmy Schneider Electric, oferują nam dodatkowo możliwość skorzystania z różnych funkcji niestandardowych. Przykładem jest tu chociażby funkcja Make It Smart!, pozwalająca na prostszy dobór elementów, związanych ze wzbogaceniem łączników świecznikowych i innych części wyposażenia budynku o systemy inteligentne. Wyżej wspomniany program jest przy tym w pełni kompatybilny z oprogramowaniem do projektowania systemów rozdzielczych, pozwalając tym samym na sprawne tworzenie niezwykle złożonych projektów.