Czym jest Smart Grid?

Inteligentna produkcja to nie jedyne pojęcie z zakresu szeroko pojętej automatyki, które coraz częściej pojawia się w polskim biznesie. Rosnącą popularnością w naszym kraju cieszą się bowiem także inteligentne sieci elektroenergetyczne, oparte na nowatorskich urządzeniach oraz technologiach telekomunikacyjnych, mających na celu usprawnienie zarządzania energią oraz lepszym sterowaniem siecią. Smart Grid, bo to o nich mowa, pozwalają przedsiębiorcom na znaczne skrócenie przerw technicznych, zwiększenie oszczędności oraz lepsze rozplanowanie późniejszych prac modernizacyjnych. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy, chcący podążać za regułami zrównoważonego rozwoju, coraz chętniej stawiają na wymianę konwencjonalnych sprzętów na inteligentne. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego inwestycja w sieć inteligentną jest naprawdę opłacalna.

Zalety sieci Smart Grid

Z inteligentnych sieci mogą korzystać zarówno zakłady, pobierające energię z generatorów, jak i obiekty, które postawiły już wcześniej na fotowoltaikę tudzież energetykę wiatrową. Nowoczesne systemy, obsługujące sieć elektroenergetyczną tego typu, automatyzują część procesów, co czyni eksploatację znacznie prostszą. Dzięki zaawansowanym licznikom i czujnikom, sieć pozwala na przedwczesne wykrywanie wszelkich nieprawidłowości, co czyni ją znakomitym uzupełnieniem inteligentnej produkcji. Sprawiamy bowiem, że nasz zakład przeradza się w prawdziwie futurystyczne środowisko, zapewniające sprawne zarządzanie wszystkimi procesami.

Implementacja Smart Grid to także możliwość zmniejszenia miesięcznych opłat za prąd. Systemy sieci upraszczają bowiem proces kompensacji mocy biernej, sprawiając, że ponosimy opłaty wyłącznie za energię, wykorzystaną do zasilania maszyn lub ogrzewania pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że wdrożenie jakichkolwiek inteligentnych technologii ma sens wyłącznie wtedy, gdy w doborze rozwiązań i ich montażu pomoże nam wykwalifikowany zespół specjalistów. Przykładem niezawodnego integratora jest tu chociażby uznana firma Schneider Electric, specjalizująca się w dostarczaniu przedsiębiorcom nowoczesnych technologii z zakresu energetyki wiatrowej, sieci inteligentnych oraz fotowoltaiki.