Osprzęty, zabezpieczające instalację i urządzenia przed uszkodzeniami

Chociaż współczesne urządzenia nierzadko oferują swoim użytkownikom szereg skutecznych technologii, praktycznie niemożliwe jest uniknięcie sporadycznych awarii. Do najczęstszych z nich należą nagłe przerwy w dostawie prądu, spowodowane najczęściej zastojami w pracy pobliskich elektrowni. Przy nagłym przywróceniu zasilania, skok napięcia może spowodować poważne uszkodzenia nie tylko samej instalacji, ale również podłączonych do niej urządzeń, na przykład komputerów. To właśnie z tego powodu, specjaliści zachęcają do sięgania po listwy przeciwprzepięciowe oraz inne środki ochronne. Nie inaczej jest w przypadku właściwego wyboru wyłączników różnicowoprądowych, stanowiących skuteczne uzupełnienie centralnych elementów instalacji. Oto, co należy wiedzieć na ten temat.

Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłączniki tego typu, nazywane również przeciwporażeniowymi, uchodzą obecnie za najbezpieczniejszą formę szybkiego wykrycia prądów upływowych, wyłączając obwody w momencie, gdy pojawią się zaburzenia przepływu energii. Dzięki temu, urządzenie chroni nie tylko sprzęt, ale też samych użytkowników. W instalacjach domowych, wyłącznik pełni również funkcję odłącznika głównego. Osprzęty te wykorzystuje się wespół z bezpiecznikami lub wyłącznikami nadmiarowo-prądowymi. To właśnie te elementy instalacji chronią bowiem wyłączniki różnicowoprądowe przed naprężeniem termicznym oraz dynamicznym. Wybierając urządzenie tego typu, należy pamiętać, że na rynku dostępne są zarówno modele RCCB, jak i RCBO. Te pierwsze nie posiadają wbudowanego zabezpieczenia nadprądowego, zaś drugie – tak.

Listwy przeciwprzepięciowe

Oprócz wyłączników przeciwporażeniowych RCCB/RCBO, warto jest również wzbogacić wyposażenie domu lub biura o specjalistyczne listwy, chroniące sprzęt komputerowy przed uszkodzeniami. Szkodliwe skoki napięcia grożą nam nie tylko w trakcie sezonów burzowych, ale również podczas rekordowo wysokich i niskich temperatur. Odpowiednio dobrana listwa przeciwprzepięciowa będzie w stanie chronić sprzęt komputerowy przez cały rok, niwelując tym samym ryzyko kosztownych awarii. Wybierając osprzęt tego typu, należy upewnić się, że jego czas reakcji pozwoli na sprawną ochronę urządzeń. Dobra listwa powinna być również wyposażona w specjalistyczne filtry EMI/RFI.