Na co należy zwracać uwagę, wybierając rozdzielnicę elektryczną?

Rozdzielnice elektryczne stanowią jeden z kluczowych elementów każdej instalacji, umożliwiając skuteczny rozdział energii pomiędzy poszczególne obwody. Z tego też powodu, znajdują one zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i na terenie obiektów przemysłowych. Ta druga kategoria nierzadko utrudnia prawidłowy dobór rozdzielnic, ze względu na dużą ilość zróżnicowanych maszyn, wykorzystywanych na terenie zakładów. Oprócz wytrzymałych obudów, rozdzielnice SN muszą bowiem oferować możliwość sprawnego rozdziału energii o dużej mocy. Nierzadko zdarza się więc, że zamiast standardowych skrzynek, wykorzystuje się tu urządzenia wolnostojące. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Niezawodne rozdzielnice SN, przeznaczone do użytku przemysłowego

Jednym z przykładów urządzeń tego typu są tu rozdzielnice pierścieniowe w izolacji gazowej. Modele te są w stanie obsługiwać sieci do 24 kV. Do najciekawszych maszyn tego typu zaliczają się chociażby modele RM6 z rodziny SeT Series, opracowanej przez firmę Schneider Electric. Modułowa konstrukcja sprawia, że na pojedynczą rozdzielnicę składa się do czterech zintegrowanych jednostek, odznaczających się niewielkimi wymiarami. Niewątpliwym atutem jest tu również możliwość wyboru jednego z dwóch zabezpieczeń pól transformatorowych – rozłącznika z bezpiecznikami lub wyłącznika z zabezpieczeniem autonomicznym. Urządzenie to oferuje przy tym możliwość prostej rozbudowy, a także funkcję wysyłania alertów do użytkowników w momencie wykrycia jakichkolwiek problemów.

Równie powszechnym rozwiązaniem są tu także rozdzielnice SN w izolacji powietrznej, przeznaczone do rozdziału wtórnego. Przykładem takiego urządzenia jest rozdzielnica PIX marki Schneider Electric, łącząca w sobie znakomitą wydajność oraz bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego. Dzięki niewielkiej szerokości pola, urządzenie zajmuje znacznie mniej przestrzeni, niż inne rozdzielnice tego typu. Nowatorski system monitoringu pozwala na kontrolę zarówno warunków środowiskowych, jak i temperatury. Najwyższej klasy blokady sprawiają z kolei, że wszystkie niezbędne operacje obsługowe mogą być wykonywane od przodu.