O czym powinniśmy pamiętać, planując zakup wyposażenia do firmowej serwerowni?

Dla wielu firm, serwerownia stanowi jedno z najistotniejszych pomieszczeń na terenie ich siedzib. Trudno jest się temu zresztą dziwić – to właśnie ona umożliwia bowiem szybkie przesyłanie oraz przetwarzanie danych. Bazy klientów, statystyki sprzedaży, raporty energetyczne – wszystko to jest coraz częściej przesyłane bezpośrednio do chmury. Z tego też powodu, kwestia doboru odpowiedniego wyposażenia, na czele z szafami rack, powinna zostać uwzględniona już na wczesnym etapie projektowani serwerowni. Do tego dochodzą również wszelkie zabezpieczenia. Dobra serwerownia powinna być bowiem równie przestrzenna, co chłodzona wydajnym agregatem wody lodowej oraz zabezpieczona przed dostępem ze strony osób nieupoważnionych. W niniejszym artykule przybliżymy temat przykładowych urządzeń, które powinny znaleźć się w każdej serwerowni.

Dobór właściwej szafy rack

Szafy rack to charakterystyczny element wyposażenia serwerowni, kojarzony właśnie z tego typu pomieszczeniami. Specjalnie zaprojektowane obudowy mają tu bowiem za zadanie zapewnić wykorzystywanym jednostkom porządek, klimatyzację oraz dość wolnej przestrzeni, aby umożliwić ewentualne dokupienie dodatkowych serwerów. Wybierając szafę tego typu, możemy zdecydować się na wariant wiszący lub stojący. Modele wiszące odznaczają się niewielką ilością zajmowanej przestrzeni, co czyni je dobrym rozwiązaniem dla małych firm, niemających w planach szybkiego rozwoju. Szafy stojące uchodzą z kolei za opcję optymalną, o dużej pojemności oraz znakomitym zróżnicowaniu dostępnych modeli.

Agregat wody lodowej do chłodzenia serwerowni

Nowoczesne agregaty wody lodowej to rozwiązanie, wykorzystywane przede wszystkim w dużych pomieszczeniach serwerowych, wchodzących przeważnie w skład centrów danych. Szczególnym uznaniem w dzisiejszych czasach cieszy się technologia Freecooling, polegająca na chłodzeniu wnętrz za pomocą powietrza, pobieranego z zewnątrz. Takie ekologiczne rozwiązanie odznacza się bowiem dużą skutecznością, a także możliwością znacznego obniżenia opłat za energię. Modułowe konstrukcje agregatów, oferowanych chociażby przez firmę Schneider Electric, sprawiają przy tym, że ewentualna rozbudowa staje się niezwykle szybka i prosta.