Sterowanie bezprzewodowe – dlaczego się przydaje?

W dzisiejszych czasach, rola czynnika ludzkiego w przemyśle uległa znacznej zmianie. Coraz rzadziej widujemy bowiem bezpośredni udział człowieka w procesach produkcyjnych lub przy operowaniu siłownikami zaworów. Wszystko opiera się bowiem obecnie na nowoczesnych sterownikach, zawierających w swoim kodzie zalecane parametry prac. Specjaliści coraz częściej pełnią tu z kolei rolę swoistych nadzorców, kontrolujących prawidłowość procedur, przeprowadzanych przez maszyny. Trudno jest się temu zresztą dziwić – sterowanie bezprzewodowe odznacza się szybkością, bezpieczeństwem oraz niskim prawdopodobieństwem popełnienia poważnego błędu. Co ciekawe, wcale nie musi ograniczać się ono wyłącznie do obsługi dźwigów lub taśmociągów. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Sterowanie bezprzewodowe w przestrzeniach przemysłowych

Sterowanie bezprzewodowe znajduje zastosowanie w przemieszczaniu ładunków czy też obsłudze suwnic bramowych. Nowoczesne systemy tego typu, na przykład Harmony eXLhoist firmy Schneider Electric, odznaczają się przy tym intuicyjną obsługą, pozwalającą na korzystanie z kontrolera bez użycia obu rąk. Zapobiega to tym samym przemęczaniu się operatora. Dzięki najwyższej klasy komponentom, urządzenie sterujące jest wytrzymałe, zaś siła sygnału nie ulega osłabieniu nawet wtedy, gdy poziom baterii jest już bliski wyczerpania. Na uwagę zasługuje tu również system Maintenance Advisor eXLhoist, czyli nowoczesna platforma IIOT, pozwalająca na efektywną analizę trendu użytkowania dźwigów.

Sterowanie bezprzewodowe pozostałymi sprzętami

W dzisiejszych czasach, możliwa jest już zdalna obsługa nie tylko siłowników zaworów, ale także dużych maszyn przemysłowych tudzież zasilaczy awaryjnych UPS. Nowoczesne, zintegrowane technologie pozwalają bowiem przedsiębiorcom na tworzenie spójnych, cyfrowych środowisk, zapewniających zdalne raportowanie czy też resetowanie sprzętów. Dzięki temu, użytkownik nie musi tracić czasu ani pieniędzy na wysyłanie ekip serwisowych do innych budynków, dokonując wyłączenia urządzenia z poziomu smartfona. Nowoczesne technologie to także pełen wgląd w wydajność energetyczną firmy, umożliwiający prostsze wdrażanie nowych strategii, umożliwiających wdrożenie zrównoważonego rozwoju.