Co to jest łącznik schodowy i jak działa?

W bardzo wielu domach jednorodzinnych mamy klatki schodowe, które bardzo często łączą kilka pięter, w zależności od tego, ilu kondygnacyjnych jest budynek. Klatki schodowe oraz piętra także są bardzo często spotykane w budynkach firmowych, wielokondygnacyjnych, a także blokach.

Bardzo częstym rozwiązaniem, jeśli chodzi o elektryczność w tych miejscach, jest zastosowanie tak zwanego łącznika schodowego. Czym naprawdę jest to urządzenie i w jaki sposób ono działa?

Zastosowanie łączników schodowych

Łączniki schodowe, inaczej nazywane łącznikami krzyżowymi, to urządzenia, dzięki którym można manipulować jednym źródłem światła z kilku miejsc. Właściwie to nie muszą one zostać zastosowane jedynie na schodach, jednak tam znajdują swoje najczęstsze zastosowanie. Przypuśćmy, że włączamy światło na dole, idziemy na górę i wyłączamy go na górze. Czasami wykorzystuje się ten typ łącznika schodowego także w przedpokoju. Gdy wchodzimy do przedpokoju, włączamy światła, gdy wychodzimy z przedpokoju na zewnątrz, wyłączamy światło, aby nie przechodzić przez cały przedpokój, wyłącznik umiejscawia się w dwóch miejscach.

Gdzie kupić?

Jeżeli chcemy wyłączyć światło w dwóch miejscach, wystarczy jedna para łączników schodowych, natomiast jeśli byśmy chcieli manipulować światłem z kilku miejsc, musimy zastanowić się nad montażem kilku łączników schodowych. Co ciekawe, obecnie na rynku jest bardzo wiele łączników schodowych, które możemy wykorzystać we własnych domach, w firmach, czy biurach. Jeśli jednak nie wiemy do końca, jaki kupić, czy na przykład z podświetleniem, czy nie, poradźmy się elektryków. Oni z pewnością nam doradzą najlepsze rozwiązanie. Możemy także zaglądnąć na polecane strony producentów zajmujących się sprzedażą elementów do elektryki czy automatyki.

Jeśli koniecznie chcemy kupić na własną rękę, warto zajrzeć na stronę Schneider Electric: https://www.se.com/pl/pl/, to z pewnością znajdziemy odpowiednie produkty. Szeroka gama asortymentu sprawi, że na pewno będziemy mieli co wybrać.