Jak działa zabezpieczenie przeciwprzepięciowe?

Wyładowania elektryczne, czyli tak zwane burze są bardzo popularnymi zjawiskami w okresie wiosenno-letnim. W zasadzie nie ma się czemu dziwić, że praktycznie raz, do kilku razy w miesiącu można spotkać się z burzą.

W obecnych czasach dysponujemy bardzo wieloma urządzeniami elektrycznymi, przez co może to doprowadzić do przepalenia się danego urządzenia, jeśli uderzy w nie piorun. Jak działa zatem zabezpieczenie przeciwprzepięciowe? Do czego służy taki ochronnik?

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe służy do ochraniania urządzeń elektrycznych przed wyładowaniami, czyli przed uderzeniem pioruna. Jest to specjalnie ochronnik, który montuje się pomiędzy urządzeniem, a napięciem, który reguluje ilość przepływającego prądu. Jeśli tego prądu popłynie za dużo, jest on wprowadzamy do uziomu. W momencie regularnego przepływu prądu, ochronnik nie odcina prądu, dzięki czemu urządzenie może normalnie funkcjonować. W momencie, gdy ochronnik, czyli inaczej zabezpieczenie przeciwprzepięciowe rozpozna zbyt duże natężenie prądu, wtedy nadmiar jest odprowadzany do uziomu. Dzięki czemu urządzenie nie niszczy się oraz nie przepala. Jest to zatem naprawdę wartościowe urządzenie, które warto mieć w swoim domu i podłączyć go do instalacji.

Jakie są rodzaje zabezpieczeń przeciwprzepięciowych?

Przede wszystkim można wyróżnić kilka rodzajów zabezpieczeń przeciwprzepięciowych. W domach zazwyczaj montowane są ochronniki jednofazowe, natomiast w budynkach użyteczności publicznej lub w halach przemysłowych, gdzie urządzeń elektrycznych jest bardzo dużo, montuje się wielofunkcyjne ochronniki, które cechuje bardzo wiele kanałów umożliwiających podłączenie.

Czy warto to montować u siebie w domu?

Z pewnością zastanawiacie się, czy warto zamontować takiej ochronnik. Odpowiedź brzmi: tak! Nie jest to duże urządzenie i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z elektryki, można je normalnie zamontować w rozdzielni domowej, czyli w skrzynce obok licznika prądu. Pamiętajmy jednak o tym, aby zakupić polecane urządzenie, czyli warto zaglądnąć na stronę producenta Schneider Electric: https://www.se.com/pl/pl/, tam z pewnością znajdziemy najlepsze urządzenia dla naszych potrzeb.