Nowoczesne zarządzanie budynkami

Zapanowanie nad wszystkimi urządzeniami i systemami, znajdującymi się na terenie budynku, to prawdziwa zmora wielu przedsiębiorców. Maszyny przemysłowe, instalacje klimatyzacyjne, oświetlenie – wszystko to wymaga od nas regularnej kontroli, co nierzadko zajmuje zbyt wiele czasu. Efektem takiego chaosu jest najczęściej niezadowolenie klientów, niewykryte w porę awarie oraz zawyżone rachunki za energię, spowodowane eksploatacją wadliwych sprzętów. Z tego też powodu, coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się specjalistyczne programy do zarządzania budynkami. Technologie te, wykorzystywane chociażby w hotelach, pozwalają na znaczne usprawnienie funkcjonowania obiektu oraz uniknięcie przykrych konsekwencji, związanych z niedopilnowaniem istotnych kwestii. W niniejszym artykule przybliżymy temat tego niezwykle praktycznego rozwiązania.

Systemy zarządzania w branży hotelarskiej

Głównym powodem, dla którego to właśnie hotele należą do najczęstszych użytkowników systemów zarządzania budynkami, jest złożoność wykorzystywanych w nich instalacji. Mówimy tu bowiem o obiekcie bardzo dużym, pozbawionym przeważnie programów, przeznaczonych do szybkiej wymiany informacji. Systemy, jak chociażby EcoStruxure Building Management, opracowany przez firmę Schneider Electric, pozwalają na znaczne uproszczenie procesów. Użytkownik otrzymuje tu bowiem funkcję integracji macierzystej, obejmującej oświetlenie, zarządzanie pokojami czy też kontakt z ochroną. W efekcie, czas reakcji na wszelkie sytuacje jest znacznie krótszy, pozwalając na zwiększenie poziomu świadczonych usług. Oprogramowanie umożliwia również wykrycie źródeł nadmiernego zużycia prądu, umożliwiając tym samym skorygowanie błędu.

Zarządzanie obiektami przemysłowymi

Systemy zarządzania znajdują zastosowanie także na terenie magazynów, zakładów chemicznych czy też hal produkcyjnych. Za ich pomocą, możliwy staje się bieżący monitoring maszyn przemysłowych, dostaw lub zużycia energii w poszczególnych sektorach. Także i tutaj możemy wykorzystać platformę EcoStruxure, umożliwiając zakładowi wydajniejszą, bardziej ekologiczną pracę. Oprogramowania tego typu pozwalają też na optymalny obrót informacji w centrum danych, dzięki czemu poprawie ulega efektywność nie tylko samych maszyn, ale też zatrudnionego personelu.