Zarządzanie energią za pomocą inteligentnych technologii

Zużycie energii to kwestia, nad którą często zastanawia się wielu polskich przedsiębiorców. Ceny, szczególnie w dobie inflacji, cały czas rosną, zaś w telewizji coraz częściej słyszymy o wyczerpujących się złożach naturalnych. Pomimo tego, firmowe serwerownie oraz hale produkcyjne wymagają ciągłego zasilania, zapewniając nam i naszym pracownikom źródło utrzymania. I chociaż przejście na odnawialne źródła energii może wydawać się zachęcające, nie każdy przedsiębiorca jest w stanie ponieść spore koszty ich implementacji. Nie oznacza to jednak, że lepsze zarządzanie energią jest poza naszym zasięgiem. Na rynku dostępne są bowiem liczne, nowoczesne rozwiązania, pozwalające nam na obniżenie regularnych opłat, związanych ze zużyciem prądu. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Rozrost firmy a oszczędności energetyczne

Wraz z rozwojem firmy, jej zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie. Dobrym pomysłem jest tu więc połączenie budowy centrum danych z implementacją nowoczesnych programów, jak chociażby platformy EcoStruxure. Dzięki sprawniejszemu okablowaniu strukturalnemu, przesył informacji staje się znacznie płynniejszy. To z kolei pozwala na lepszy monitoring zużycia energii w poszczególnych miejscach, zapewniony przez oprogramowanie. Nowoczesne serwerownie możemy dodatkowo wzbogacić nie tylko o więcej serwerów, ale też szereg technologii, których implementacja w pojedynczym pomieszczeniu sprzed rozbudowy nie miała większego sensu. Mowa tu chociażby o usprawnionej klimatyzacji, redukującej dzienne zużycie energii.

Nowoczesne przestrzenie biurowe, wyposażone w nowe okablowanie strukturalne, również mogą stać się centrum energooszczędności. Śledząc zużycie energii, specjaliści są bowiem w stanie lepiej przygotować się na ewentualną wymianę sprzętu lub implementację kompensacji mocy biernej. W lepszym zarządzaniu energią, zarówno elektryczną, jak i cieplną, mogą nam również pomóc inteligentne osprzęty, sterujące systemami ogrzewania oraz oświetleniem. Te z pozoru proste urządzenia zapobiegają bowiem jednolitej pracy sprzętów, redukując jej intensywność, gdy zajdzie taka potrzeba. Dostawcą energooszczędnych technologii na polskim rynku jest chociażby uznana firma Schneider Electric, oferująca szeroki wybór rozwiązań elektroenergetycznych dla wszystkich przedsiębiorstw.