Automatyka grzewcza, czyli jak sterować temperaturą w domu?

W dzisiejszych czasach w okresie zimowym bardzo wiele domów jednorodzinnych, wolnostojących dysponuje różnorodnymi piecami ogrzewającymi dom. Są to piece: gazowe, piece na węgiel, a także na opał płynny. Ważne, że w każdym z tych rodzajów pieca można zamontować odpowiedni termostat, który dostosowuje się do rodzaju ogrzewania oraz do tego, w jaki sposób chcemy, aby było ogrzewane mieszkanie.

Regulacja temperatury

Sterowanie temperaturą polega na ograniczeniu dostępu powietrza do danego kotła tak, aby spalanie było o wiele mniejsze, dzięki temu ciepło o wiele dłużej będzie się utrzymywać. Jak wiadomo, jest to proces, który trzeba raczej wykonywać ręcznie i pilnować tego, co się stanie, gdy będziemy musieli zostać gdzieś poza domem albo też w nocy. Bardzo istotną informacją związaną ze sterowania temperaturą jest możliwość ustawienia w ten sposób kotła, aby był on zaprogramowany tak, że samodzielnie będzie ustawiać włączanie palenia. Na tym polega właśnie automatyczne sterowanie temperaturą.

Tego typu sterowanie temperaturą polega na automatyczne dostosowaniu ciepła wody po to, by mogła przepływać w kaloryferach.

Jakie są rodzaje sterowania temperaturą?

Możemy wyróżnić sterowanie temperaturą pokojowe czy też pogodowe. Jeśli chodzi o pokojowe, polega ono na tym, że na  termostacie ustawiamy taką temperaturę, jaka ma panować w pokoju. Jeżeli zatem w pokoju się wychłodzi, piec automatycznie się włączy i nagrzeje do danej temperatury. Jest to bardzo wygodne, ponieważ jeżeli nie będzie nas domu lub też będziemy spać, nie będziemy musieli pilnować termostatu.

Możemy wyróżnić także sterowanie temperaturą pogodowe, czyli ustawienie termostatu zgodnie z warunkami panującymi na zewnątrz. Polega to na odbieraniu czujników z zewnątrz i ustaleniu na termostacie takiej temperatury, poniżej której musi zostać włączone ogrzewanie. Jest to trochę mniej dokładne ustawienie, ponieważ niekiedy temperatura na zewnątrz jest zdradliwa.

Urządzenia na sterowanie temperaturą, czyli termostaty znajdziemy u polecanych producentów, między innymi Schneider Electric warto zajrzeć na stronę: https://www.se.com/pl/pl/