Dlaczego nadal wykorzystuje się modbusa urządzeniach?

Przemysł automatyki jest bardzo rozbudowany, co rusz powstają nowoczesne maszyny, którymi steruje się różnorodne urządzenia. Automatyka jest jedną z najbardziej rozwijających się dziedzin i nie trudno zgadnąć, że dosyć zaawansowaną.

Co ciekawe, bardzo wielu automatyków nadal implementuje w swoich urządzeniach moduł modbusa, czyli jeden z najstarszych protokołów komunikacyjnych do urządzeń, dlaczego?

Dlaczego warto postawić na modbusa?

System modbus powstał praktycznie 40 lat temu, więc nie jest to nowy protokół komunikacyjny. Co ciekawe, jest nadal bardzo chętnie wykorzystywany i instalowany w wielu urządzeniach należących do automatyki, ponieważ jest niezwykle prosty.

 Po pierwsze, idea działania modbusa nie jest wcale skomplikowana i potrafi sobie z nią poradzić nawet początkujący automatyk. Po drugie, bardzo łatwo dostosować modbusa do wielu zmian, jakie chcemy wprowadzić do urządzenia. Jest to także system komunikacyjny dosyć tani w porównaniu z innymi, bardziej skomplikowanymi protokołami. A także przede wszystkim uniwersalny. Nietrudno zgadnąć, że pomimo tego, że istnieje od  40 lat, działa świetnie i bez zarzutu. Nadal spotyka się go w bardzo wielu urządzeniach nowoczesnych.

Gdzie wykorzystuje się modbusa

Dzięki wykorzystaniu modbusa można użytkować praktycznie wszystkie media transmisyjne dostępne w dzisiejszych czasach. Mowa tu głównie o sieci WiFi, czy też sieci kablowej Ethernet. Implementuje się go także w modemach elektrycznych oraz sieciach GSM, czy w urządzeniach sprawdzających się w komunikacji bezprzewodowej.

Modbus składa się z urządzeń nadrzędnych oraz podrzędnych: master oraz slave. Jak nietrudno się domyślić urządzenie master może być tylko jedno, natomiast slave aż 255.

Moduły komunikacyjne modbus są dostępne u producenta Schneider Electric. Jeśli jesteście zainteresowani innymi produktami elektrycznymi, znajdziecie właśnie na tej stronie: https://www.se.com/pl/pl/. Warto inwestować w polecane i wysokojakościowe urządzenia.