Co zrobić, aby teren firmy pozostał bezpieczny dla pracowników?

Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników na terenie firmy to kwestia, której nie powinien bagatelizować żaden przedsiębiorca. Obecność licznych maszyn zasilanych energią elektryczną to nie tylko ryzyko urazu wskutek błędnej eksploatacji. Źle zabezpieczone instalacje elektryczne, niewłaściwy dobór zabezpieczeń oraz stawianie na tanie baterie kondensatorów to tylko niektóre z powodów, dla których na terenie zakładu może dojść do tragedii. Z tego też powodu, warto zapoznać się z podstawowymi regułami, związanymi z odpowiednim zabezpieczeniem miejsca pracy.

Montaż różnicówek

Wyłączniki różnicowoprądowe, nazywane nierzadko różnicówkami, mają za zadanie zapobiec porażeniu prądem, poprzez ograniczenie tzw. napięć dotykowych. Zaawansowane modele wyłączników, opracowanych z myślą o przedsiębiorstwach, zapewniają bezpieczną pracę zarówno z maszynami, jak i narzędziami elektrycznymi. Urządzenia te montuje się w rozdzielnicach, na szynach DIN 35. Wbudowane w nie wskaźniki okienkowe umożliwiają nie tylko wykrycie styków głównych, ale również ustalenie powodu ich działania.

Wyłącznik różnicowoprądowy monitoruje sumę prądów w przewodzie fazowym i neutralnym. W normalnych okolicznościach, prądy z jednego przewodu powinny być równe drugiemu. W momencie wykrycia rozbieżności, różnicówki przerywają dostawę prądu. Różnica oznacza bowiem, że część prądu może albo uciekać do gruntu, lub przechodzić przez czyjeś ciało. Oprócz ochrony przed porażeniami, wyłączniki tego typu redukują również ryzyko awarii lub pożarów.

Prawidłowa instalacja baterii kondensatorów

Za zwiększonym ryzykiem pożaru lub awarii na terenie firmy nierzadko stoją również wszelkie nieprawidłowości, związane z eksploatacją i montażem baterii kondensatorów. Częstym powodem jest tu tzw. rezonans równoległy, powstający w układach, w których kilka baterii podłączono do jednej sieci zasilającej. Częstym następstwem takich praktyk jest stapianie się filtrów wskutek zbyt wysokiej temperatury, co może doprowadzić do wybuchu pożaru. Nie zaleca się również kupowania urządzeń budżetowych lub przestarzałych – słabsze obudowy baterii mogą ulec odkształceniu. Gwarancją prawidłowego, bezawaryjnego działania firmy jest stawianie na sprawdzone systemy, oferowane przez renomowanych producentów, takich jak Schneider Electric.