Chyba każdy doskonale wie, jak kłopotliwe potrafi być zapanowanie nad dużą ilością kabli. Nie inaczej jest też w przypadku przedsiębiorstw, korzystających na co dzień z rozbudowanych centrów danych oraz licznych maszyn przemysłowych. Pozostawione luzem przewody nie tylko przysparzają problemów podczas wszelkich prac z instalacją, ale również stają się podatne na uszkodzenia. Deptane, uderzane, a niekiedy leżące nawet na trasie wózków widłowych, niezabezpieczone kable ulegają uszkodzeniu w bardzo krótkim czasie. Zaniedbane instalacje to także pogorszona estetyka wizualna pomieszczeń, mająca szczególne znaczenie podczas wszelkich audytów. Z tego też powodu, zaleca się stosowanie specjalistycznych koryt kablowych, przeznaczonych do optymalnego uporządkowania przewodów.
Przeznaczenie korytek kablowych
Korytka kablowe pełnią rolę stałego podłoża i podpory dla zamontowanego okablowania. Stanowią one również pomoc przy pracach montażowych, a także upraszczają wymianę przewodów oraz ewentualną rozbudowę instalacji. Na rynku dostępne są różne odmiany tego typu osprzętów. Wariantem, cieszącym się dużą popularnością w przemyśle, jest koryto pełne. Elementy te odznaczają się perforacją na dnie oraz ściankach, a także dużą odpornością na drobne zanieczyszczenia, unoszące się w powietrzu. Innym rozwiązaniem są tu koryta kablowe perforowane. Dzięki swojej lekkości, są one bardzo częstym wyborem przy zabezpieczaniu instalacji, niebiegnących poziomo. Ich charakterystyczna konstrukcja zapewnia przy tym optymalną wentylację przewodów, a także pozwala na sprawny montaż dodatkowych elementów.
Dobór koryt kablowych
Ze względu na ważną rolę, odgrywaną przez korytka kablowe w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji, konieczne jest odpowiednie dobranie ich względem potrzeb obiektu. Renomowani integratorzy nowoczesnych technologii i sprzętów, tacy jak firma Schneider Electric, oferują nam szereg zróżnicowanych osprzętów, wykonanych z najwyższej klasy materiałów. Wybierając koryta, należy wziąć pod uwagę wagę i typ przewodów, a także ich ilość. Warto jest także rozważyć zakup modeli, umożliwiających ewentualną rozbudowę instalacji w niedalekiej przyszłości, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.