Kupując nowy dom tudzież mieszkanie, albo myśląc o gruntownym remoncie naszych czterech kątów, nie powinniśmy bagatelizować odpowiedniego zaprojektowania instalacji elektrycznej. W dzisiejszych czasach, praktycznie każdy aspekt życia codziennego wiąże się z kontaktem z urządzeniami, zasilanymi właśnie prądem. Odpowiednie rozmieszczenie łączników elektrycznych i gniazdek, a także dostosowanie ich ilości do potrzeb domowników to tylko jedna z kwestii, nad którą należy się tu zastanowić. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia, dostosowanego zarówno do wystroju, jak i charakteru indywidualnego pomieszczenia. Niezwykle ważny jest tu również dobór odpowiedniej rozdzielnicy mieszkaniowej, stanowiącej jeden z centralnych elementów instalacji. Oto, co należy wiedzieć na temat.
Łączniki elektryczne, gniazdka i oświetlenie
Prowadząc kable instalacji elektrycznej, należy zastanowić się, w których miejscach powinny zostać rozmieszczone konkretne osprzęty. I chociaż nie wolno jest tu przesadzić, aby nie spowodować problemów z rozłącznikiem, trzeba wziąć pod uwagę faktyczne potrzeby domowników. Typ łączników elektrycznych powinien być dostosowany do pomieszczeń, zaś gniazdka – umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli planujemy montaż żyrandola, zamiast standardowego kontaktu wybierzmy model o dwóch klawiszach, dostosowujący ilość zapalonych świateł. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się również zakup ściemniacza, pozwalającego na redukcję zmęczenia oczu. Wszystkie osprzęty powinny być szczelne, nieprzepuszczające pyłów i, w przypadku kuchni i łazienek, wilgoci.
Rozdzielnica mieszkaniowa i rozłącznik izolacyjny
Rozdzielnica mieszkaniowa, nazywana też często tablicą rozdzielczą, jest samodzielną częścią instalacji. To właśnie w niej, energia elektryczna jest rozdzielana na poszczególne obwody. Za pomocą specjalnych linii zasilających, doprowadzonych do urządzenia, uzyskujemy większą ilość linii odpływowych. Ponadto, podzespoły, zainstalowane wewnątrz rozdzielnic, pełnią funkcje pomiarowe, ochronne, regulacyjne, sygnalizacyjne oraz sterownicze. W ofercie producentów można natknąć się zarówno na modele tablicowe, jak i wewnętrzne oraz naścienne. Dostępne prądy znamionowe w rozdzielnicach domowych to 100-150 A. Oprócz rozdzielnicy, należy również dobrać odpowiedni rozłącznik izolacyjny, o obsługiwanym prądzie znamionowym, dostosowanym do instalacji. Rolą tego urządzenia jest nie tylko dostarczanie prądu do głównej części układu podczas przetężenia, ale również kontrolowane odłączanie obwodu.