Czy projektowanie instalacji elektrycznej musi być trudne?

Odpowiedni projekt to podstawa prawidłowo funkcjonującej instalacji elektrycznej. Zarówno modernizowany biurowiec, jak i budowany dopiero dom jednorodzinny wymagają od projektanta praktycznie stuprocentowej dokładności. Konieczne jest bowiem odpowiednie rozprowadzenie kabli i przewodów po wszystkich pomieszczeniach, a także uwzględnienie pozycji urządzeń i osprzętów, które mają być w nich wykorzystywane. Na szczęście, postęp technologiczny sprawił, że specjalista, zajmujący się sporządzaniem projektu instalacji, nie jest pozostawiony sam sobie. Zaawansowany program do projektowania instalacji elektrycznych wyręczy nas bowiem w wielu kwestiach, uchodzących jeszcze do niedawna za szczególnie kłopotliwe. Oto, dlaczego naprawdę warto jest sięgnąć po takie nowatorskie oprogramowania.

Program do projektowania instalacji elektrycznych i korzyści, płynące z jego stosowania

Zalety nowoczesnych programów do projektowania instalacji elektrycznych dostrzegają już eksperci z całej Polski. Oprogramowania tego typu są bowiem wykorzystywane podczas zajęć w szkołach średnich oraz na wykładach, w celu przygotowania młodych projektantów do nowej, wygodniejszej formy sporządzania rysunków technicznych. Nowoczesne programy, jak chociażby EcoStruxure Power Design, wykonują wszystkie obliczenia oraz sporządzają raporty automatycznie, wraz z postępem prac. Ogranicza to jednocześnie prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez projektanta, umożliwiając tym samym wcześniejsze rozpoczęcie właściwych prac.

Pomimo swojej złożoności, program do projektowania instalacji elektrycznych nie jest aplikacją skomplikowaną. Czytelny, przejrzysty interfejs pozwala na intuicyjną obsługę, zaś nowatorski system raportów, przesyłanych w formie arkusza kalkulacyjnego lub pliku tekstowego, upraszcza pracę nad projektem. Niewątpliwym atutem tego typu programów jest także obecność funkcji, pozwalających na uwzględnienie instalacji systemów inteligentnych w budynku. Istnieje tu również możliwość skutecznego eksportu sporządzonego projektu do innego programu producenta, pozwalając chociażby na dodatkowe zaprojektowanie rozdzielnic. Rozwiązania tego typu oferuje, na przykład, firma Schneider Electric – twórca wspomnianego wcześniej programu EcoStruxure Power Design.