Rozdzielnice elektryczne w obiektach publicznych

Wybierając skrzynkę rozdzielczą elektryczną do obiektu użytku publicznego, musimy zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników. Rozdzielnica jest bowiem niezwykle istotnym elementem instalacji elektrycznej, pozwalającym na sprawny przesył energii do wszystkich pomieszczeń, znajdujących się w budynku. Znajduje więc ona zastosowanie praktycznie wszędzie, od szkół, po hotele tudzież szpitale. Umieszczone w niej przekaźniki, przewody i urządzenia pomiarowe wymagają zatem zapewnienia im odpowiedniej ochrony, w celu uniknięcia kosztownych napraw oraz przerw w funkcjonowaniu obiektu. Jest to szczególnie istotne w miejscach o wysokim ryzyku wandalizmu, wymagających montażu wzmocnionych komponentów. W niniejszym artykule przybliżymy temat prawidłowego doboru skrzynek rozdzielczych.

Montaż skrzynki

Skrzynki rozdzielcze elektryczne możemy zamontować zarówno na-, jak i podtynkowo. To drugie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości wolnego miejsca, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach oraz korytarzach. Należy jednak pamiętać, że taka instalacja jest bardzo czasochłonna, wymagając kucia ścian. Z tego też powodu, jest ona zalecana głównie w przypadku budynków dopiero budowanych lub przechodzących gruntowny remont. Skrzynki natynkowe, na przykład Thalassa PLM, odznaczają się znakomitą wytrzymałością oraz wszechstronnością, pozwalającą chociażby na dobranie modelu z przeszklonymi drzwiami lub wzmacnianą obudową. Ich montaż jest przy tym znacznie szybszy i tańszy, niż w przypadku modeli podtynkowych.

Bezpieczeństwo rozdzielnicy

W celu zabezpieczenia czułych przekaźników i pozostałych urządzeń, skrzynki rozdzielnic, wykorzystywane w infrastrukturze, są zabezpieczane wysokiej klasy zamkami. Dzięki temu, intruz nie jest w stanie wyważyć drzwi. Nowoczesne skrzynki Thalassa PLM to także wysoki poziom szczelności, zapewniający skrywanym w nich urządzeniom odpowiednią ochronę przed pyłami oraz wilgocią. Niewątpliwym atutem tego typu rozwiązań jest także długa żywotność – skrzynki rozdzielcze uznanych marek nie wymagają bowiem częstego serwisowania, zaś ich estetyczny wygląd utrzymuje się bardzo długo.