Czym jest Data Center?

W dzisiejszych czasach, odpowiednie zarządzanie danymi to kwestia, której nie powinien bagatelizować żaden przedsiębiorca. I chociaż początkowo wystarczy nam do tego zwykła serwerownia, wraz z rozwojem firmy konieczne jest usprawnienie procesów, związanych z przesyłem danych oraz ich zabezpieczeniem. Wówczas to serwerownię należy zamienić na Data Center, czyli dedykowane centrum danych, zlokalizowane w specjalnie przydzielonym budynku. Opiera się ono na odpowiednio przeszkolonym personelu, starannie dobranym sprzęcie, wprowadzeniu nowoczesnej dokumentacji oraz modernizacji procesów. Serwerownie, mieszczące się w centrum danych, odznaczają się przy tym ogromną ilością serwerów, sięgającą nawet dziesięciu tysięcy. Rozwiązanie to jest także niezwykle bezpieczne, wykorzystując specjalistyczne systemy kontroli dostępu. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Korzyści, związane z eksploatacją centrum danych

Outsourcing firmowych zasobów do Data Center ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest zauważalna redukcja kosztów. Zoptymalizowane systemy klimatyzacji, zwielokrotnione trakty optyczne czy też nowoczesne systemy przeciwpożarowe sprawiają, że pomieszczenia serwerowe pracują z lepszą wydajnością. Zmniejszeniu ulega tu też dzienne zużycie energii elektrycznej. Starannie zaprojektowana architektura urządzeń oraz oprogramowań przekłada się jednocześnie na zwiększoną bezawaryjność. Centrum danych to również uproszczony rozwój firmy – jest ono bowiem zaprojektowane z myślą o elastyczności, pozwalającej na zmianę liczby serwerów według aktualnych potrzeb.

Wykorzystując centra danych, nie powinniśmy zapominać także o kwestiach, związanych z bezpieczeństwem. Specjalistyczne systemy, jak chociażby EcoStruxure Security Expert, pozwalają na efektywną kontrolę dostępu, chroniąc poufne informacje przed kradzieżą. Oprogramowania tego typu mogą zostać zintegrowane zarówno z monitoringiem, jak i windami oraz ruchomymi schodami, zapewniając tym samym pełną ochronę budynku. Do funkcji systemów kontroli należy również zarządzanie gośćmi i alarmami, a także podręczne rejestry czasu pracy.