Urządzenia, zapewniające optymalną ochronę instalacji elektrycznej

Odpowiednio zabezpieczona instalacja elektryczna stanowi w dzisiejszych czasach podstawę każdego budynku, zarówno mieszkalnego, jak i przemysłowego. Wszyscy korzystamy bowiem w pewnym stopniu z nowoczesnych technologii. Instalacja, pozbawiona chociażby zabezpieczenia nadprądowego, nie pozwoliłaby nam na swobodną pracę przy komputerze lub oglądanie telewizji. Aparatura modułowa czuwa nad bezpieczeństwem wszystkich wykorzystywanych sprzętów, chroniąc je przed zwarciami, skokami napięcia, a nawet pożarem. Oczywiście, zabezpieczenia są wykorzystywane także w przypadku maszyn przemysłowych, czego przykładem jest chociażby niesłabnące zainteresowanie schematami softstartu. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy temat sprzętów, dzięki którym codzienna eksploatacja urządzeń elektrycznych staje się bezpieczna.

Ograniczniki przepięć i inne elementy aparatury modułowej

Mówiąc o bezpieczeństwie instalacji elektrycznej, nie sposób jest nie wspomnieć o aparaturze modułowej. Jednym z przykładów tego typu sprzętów są tu chociażby ograniczniki przepięć, chroniące wykorzystywane urządzenia przed zniszczeniami, spowodowanymi pobliskimi wyładowaniami atmosferycznymi. Równie istotne jest tu także zabezpieczenie nadprądowe, zarówno zwarciowe obwodu, jak i obciążeniowe obwodu. Wyłączniki nadprądowe, bo to o nich mowa, powinny również odznaczać się dużą trwałością elektryczną oraz mechaniczną. Z tego też powodu, zaleca się sięganie po niezawodne sprzęty, opracowane przez wiodących producentów. Przykładem jest tu chociażby popularna seria Acti 9, oferowana przez uznaną markę Schneider Electric.

Profesjonalne schematy softstartów

Schematy softstartów od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Urządzenia te umożliwiają bowiem łagodny rozruch silników, zapobiegając tym samym ich nieumyślnemu uszkodzeniu. Z tego też powodu, znajdują one zastosowanie w taśmociągach, bramach automatycznych tudzież wentylatorach oraz małych sprężarkach. Przykładem niezawodnych urządzeń rozruchowych tego typu są tu chociażby softstartery Altistart 01, odznaczające się szybkim montażem oraz nieskomplikowaną konfiguracją.