Zalety inteligentnych domów

Pojęcie Smart Building, czyli inteligentnego budownictwa, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielu osób, myślących o zamieszkaniu w nowo wybudowanym domu. Powodów jest tu sporo – mniejsze zużycie energii cieplnej i elektrycznej, uniezależnienie się od dostawców energii czy też zwiększenie komfortu domowników to tylko niektóre z przykładów. Systemy inteligentnego domu są przy tym niezwykle proste w obsłudze, dzięki czemu unikniemy sytuacji, w których osoba starsza lub dziecko nie będzie w stanie skonfigurować osprzętu. W dobie inflacji i rosnących cen, zwiększona energooszczędność technologii Smart pozwoli nam również na gromadzenie większych oszczędności, zaś koszty samej inwestycji zwrócą nam się stopniowo. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego naprawdę warto jest zamieszkać w takim nowoczesnym budynku.

Mniejsze zużycie energii

Do najczęstszych technologii, spotykanych w budownictwie Smart Building, należą inteligentne termostaty oraz ściemniacze. Te pierwsze mają za zadanie dostosowywać temperaturę do potrzeb domowników, zaś drugie – ściemniać lub rozjaśniać oświetlenie, zależnie od pory dnia. Oprócz oczywistego komfortu, osprzęty te umożliwiają również obniżenie rachunków za energię. Dla przykładu, termostat, sterowany z poziomu dedykowanej aplikacji, pozwoli nam na włączenie ogrzewania przed wyjściem z pracy, pozwalając cieszyć się przyjemnym ciepłem po powrocie. Pod naszą nieobecność, ogrzewanie może pozostać wyłączone, ograniczając tym samym zużycie energii.

Bezpieczeństwo domowników

Oprócz komfortu i energooszczędności, systemy inteligentnego domu mogą również stać na straży zarówno mienia, jak i naszych bliskich. Istnieje bowiem możliwość sparowania ich z systemami monitoringu oraz czujnikami ruchu i alarmami. W momencie wykrycia intruza, system poinformuje nas o zagrożeniu, wysyłając komunikat za pośrednictwem aplikacji. Nowoczesne, niezawodne technologie dla inteligentnych domów oferuje w Polsce uznana firma Schneider Electric. W jej asortymencie znajdziemy szeroki wybór osprzętów, zapewniających domownikom bezpieczeństwo i komfort przez cały rok.