Pożyteczne urządzenia, spotykane we współczesnym przemyśle

Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że dzisiejszy przemysł opiera się przede wszystkim na niezwykle złożonych, dużych maszynach, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Skuteczność nowoczesnych urządzeń jest bowiem zależna w dużym stopniu od enkoderów i innych mniejszych elementów, tworzących razem cały maszynowy ekosystem. To właśnie z tego powodu, bagatelizowanie doboru odpowiedniego sprzętu stanowi jeden z najpoważniejszych błędów, jakie może popełnić przedsiębiorca. W niniejszym artykule opowiemy o wybranych, integralnych elementach wyposażenia nowoczesnych zakładów, takich jak krańcówki elektryczne.

Przekładniki napięciowe

Przekładnik napięciowy to jeden z podstawowych elementów, spotykany zarówno w układzie pomiarowym, jak i zabezpieczeniowym. Wykorzystuje się go do zasilania prądów pomiarowych, mierników i innych osprzętów, w których napięcie wtórne jest proporcjonalne do pierwotnego. Zainstalowany przekładnik przekształca napięcie wysokie na niskie znormalizowane, dostosowane do efektywnego zasilania urządzeń pomiarowych.

Enkoder

Urządzenie to ma zadanie przekształcić ruch w sygnał elektryczny. Dzięki temu, enkoder jest na ogół wykorzystywany do pracy ze sterownikami PLC lub licznikami impulsów. Sygnały, wysyłane przez enkodery, mogą być więc używane do procesów takich, jak wykonywanie precyzyjnych nadruków przez głowice drukujące. Na rynku dostępne są różne typy tych urządzeń. Do najczęściej spotykanych należą tu jednak modele optyczne, dzielone na inkrementalne oraz absolutne. Enkodery inkrementalne nie są w stanie określić dokładnej pozycji. Ich działanie ogranicza się wyłącznie do wysyłania fali impulsów. Informacje o pozycji zapewnia wyłącznie model absolutny.

Krańcówki elektryczne

Wyłączniki krańcowe to nieskomplikowane konstrukcyjnie elementy stykowe lub optyczne, odgrywające kluczową rolę w prawidłowej pracy maszyn zautomatyzowanych. Zadaniem tych prostych czujników jest wykrycie osiągnięcia limitu przemieszczenia przez ruchome elementy. Krańcówki elektryczne występują na rynku pod różnymi postaciami, umożliwiającymi dostosowanie ich do potrzeb użytkownika. W przypadku, gdy wyłącznik ma zostać zaimplementowany w sterowniku maszyny, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego programu. Sam montaż nie odbiega jednak w żadnym stopniu od instalacji standardowego przełącznika.